Na het handjeklap in de Tweede Kamer zal het wetsvoorstel met betrekking tot de onderwijstijd (1040 uur) en de vakantie binnenkort in de Eerste Kamer behandeld worden. Een eerste actie van Laks is door de NVON en de andere bonden binnen de Federatie Onderwijsbonden ondersteund. LIA heeft direct na de kerstvakantie een staking uitgeroepen en de AOb op 26 januari.
Donderdag jl. (19 januari) heeft CNV-Onderwijs alsnog aangegeven haar leden op te roepen om ook te gaan staken op 26 januari a.s.
De Federatie van Onderwijsvakorganisaties, waar de NVON onderdeel van uitmaakt, heeft naar aanleiding van dit bericht haar verenigingen gevraagd of dit ook voor de FvOv een oproep tot staking betekent.
De meerderheid van de vakverenigingen blijft tegen een oproep tot staking op dit moment; de FvOv is en blijft van mening dat staking op dit moment een te vergaand middel is. Andere gezamenlijke acties zoals opiniestukken, manifestaties, aanbieden petities, met alle betrokken organisaties ( AOb, CNV-O, VO- raad, Laks, ouderverenigingen) zijn nog niet uitgeput en het is de vraag hoeveel effect een staking op dit moment heeft. We krijgen immers nog de ‘echte’ CAO- onderhandelingen over vakantie, salaris en andere arbeidsvoorwaarden ….
De gevolgen van de wet:
T.a.v. de onderwijstijd inclusief 60 uur maatwerk
• 1e twee jaar 1040
• Overige jaren exclusief examenjaar 100
• Examenjaar 700
T.a.v. de vakantie
• 6 weken zomervakantie
• 2 weken kerstvakantie
• 1 week meivakantie
• 2 vakantieweken vrij in te delen na instemming MR
• De nationale feestdagen die buiten de 9 centraal vastgestelde vakantieweken vallen, zijn vrije dagen. De nationale feestdagen die binnen de negen centraal vastgestelde vakantieweken vallen, worden niet gecompenseerd en leiden niet tot extra dagen waarop onderwijs uitvalt.
Roostervrij
• 12 dagen voor leerlingen
• maximaal 6 dagen mogen worden ingepland rond de zomervakantie
• maximaal 8 dagen mogen verspreid over het schooljaar
• de volledige MR krijgt instemmingsrecht t.a.v. de planning. Werkgevers en werknemers kunnen (via de MR) afspreken dat leraren op maximaal 3 van de 12 dagen vrij hebben, net als de leerlingen.
De FvOv roept de Eerste Kamer op niet in te stemmen met de wet (zie bijlage)